ŚWIAT EKSPERYMENTÓW

Świat eksperymentów w Kasprowiczu

Czy lekcje mogą powodować szybsze bicie serca i to nie z powodu zbliżającej się kartkówki? Czy wybuchy, różne kolory płomieni, eksplozje podczas wykonywania doświadczeń mogą rozbudzić pasję do nauki? TAK!!! Przekonali się o tym 15 listopada uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz nasi młodsi koledzy i koleżanki z klas ósmych kutnowskich szkół podstawowych ( SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 7, SP nr 9), którzy tak licznie przybyli do naszej szkoły na zajęcia laboratoryjne przeprowadzone przez toruńskich naukowców. Podczas trzygodzinnych zajęć uczniowie wykonali doświadczenie pod nazwą „Elektroliza wody” i rozłożyli wodę na gazy, w tym wybuchowy wodór, który następnie spalali. Ogrzewali także mieszaninę alkoholu z dodatkiem kwasu ortoborowego, a następnie podpalali unoszące się opary, uzyskując zielone płomienie.

Nie zabrakło również podpalania ławek szkolnych – całe szczęście bez skutków ubocznych! Wykonali również próbę płomieniową chlorku miedzi (II) i porównali aktywność dwóch metali – miedzi i glinu. Na koniec części warsztatowej – powrót do przeszłości – czyli badanie pojemności wodnej poliakrylanu sodu (substancji używanej w pampersach). Uczniowie samodzielnie wykonując doświadczenia nabywali umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym oraz właściwego opisu eksperymentu chemicznego. Ponadto zajęcia odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Niesamowita komunikatywność, pomysłowość, twórczość a przy tym autentyczność i poczucie humoru prowadzących sprawiły, że chemia okazała się ciekawą nauką a nie tylko trudnymi wzorami, skomplikowanymi reakcjami chemicznymi i niezrozumiałymi zjawiskami. Zajęcia zakończyły się efektownym pokazem, który odbył się w sali gimnastycznej. Uczniowie między innymi otrzymywali i podpalali wodór w cylindrze i tworzyli bombę wodorową, Spokojnie! Szkoła nie ucierpiała. Pojawiło się także ciekawe urządzenie jakim jest bazooka. Z jej pomocą młodzież utworzyła piękne kółka. Najlepszą ilustracją atmosfery panującej w czasie pokazów oraz warsztatów są zdjęcia, które zamieszczamy poniżej. Warsztaty w całości zostały sfinansowane w ramach realizacji w naszej szkole projektu „Woda-życiodajna moc”.

KLIKNIJ W DOWOLNE ZDJĘCIE

Dodaj komentarz