Twarze kampanii prezydenckich

Wędrówka przez Stany Zjednoczone – to kolejna propozycja II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie w ramach Amerykańskiego Snu w Kasprowiczu. O swoich podróżniczych doświadczeniach opowiadała Luiza Collins. Twarze kampanii prezydenckich poprzez historię plakatu wyborczego w USA – mogliśmy poznać dzięki dr Justynie Fruzińskiej z Zakładu Literatury Amerykańskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

– To była niezwykle ciekawa podróż po tym urozmaiconym geograficznie i kulturowo kraju. Dowiedzieliśmy się wiele nie tylko o atrakcjach turystycznych Nowego Jorku, Waszyngtonu, Los Angeles, San Francisco, czy Las Vegas, ale także o kulturze, obyczajach i potrawach regionalnych, o których nie można zapomnieć będąc tam na miejscu – podkreśla jedna z uczestniczek warsztatów „Let’s conquer the US. Miejsca warte odwiedzenia w USA”.

Najważniejsze informacje turystyczne zostały wzbogacone o wskazówki, jak ubiegać się o wizę do Stanów i jak prowadzić rozmowę w tej sprawie w konsulacie Stanów Zjednoczonych.

– Nigdy bym nie przypuszczała, że wykład o plakatach kampanii prezydenckich w USA może być tak pasjonujący – tak spotkanie pt. „Twarze kampanii prezydenckich. Historia plakatu wyborczego w USA” – podsumowuje mieszkanka Kutna.

Prezentowane plakaty nie raz powodowały wśród zgromadzonej publiczności spontaniczne reakcje, komentarze, śmiech, czy pytania. Dr Justyna Fruzińska z Zakładu Literatury Amerykańskiej Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśniała wszelkie wątpliwości.

Różnego rodzaju grafiki  mniej lub bardziej kolorowe, przedstawiające twarze ludzi, którym obecnie trudno byłoby zaufać, odzwierciedlały specyfikę okresu danej kampanii wyborczej. Ukazywały również zmieniające się mody nie tylko w potrzebach politycznych danych czasów – np. walka o prawa czarnych obywateli, czy plany zakończenia wojny w Wietnamie, ale również trendach artystycznych danego okresu. Nie można zapomnieć o charakterystycznym „amerykańskim luzie”, który nawet w tak poważnych sytuacjach, jak prezydencka kampania wyborcza, w tamtejszym narodzie nie ginie. Wyrazem tego było często spotykane na plakatach zdrabnianie imion kandydatów, stosowanie jaskrawych kolorów lub wręcz pokazywanie ich karykatur.

– Wykład ten udowodnił, że polityka nie musi być nudna, a dyskusja o jej artystycznej stronie może być wręcz kolorowym i humorystycznie pobudzającym argumentem do spędzenia jesiennego popołudnia w miłym gronie stałych sympatyków kultury Stanów Zjednoczonych, na które serdecznie zaprasza II Liceum w ramach realizowanego projektu Amerykański sen w Kasprowiczu – mówi Danuta Kubiak – koordynator projektu.

Kolejny – ostatni – wykład już 18 Listopada o stałej godzinie – 16.00, przy ulicy Okrzei 1A w Kutnie. Tematem spotkania będą niewidzialne granice etniczne USA.

KLIKNIJ W DOWOLNE ZDJĘCIE: