This is American life

To było niesamowite spotkanie – tak pierwsze warsztaty z językiem angielskim w ramach projektu Amerykański Sen w Kasprowiczu ocenia Daria – jedna z czterdziestu jego uczestniczek. „This is American Life” – oto jest Amerykańskie życie – to temat spotkania z Markiem Tardim – wykładowcą Katedry Kultury i Literatury Amerykańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. „Warsztaty udowodniły mi jak przyjemne jest doświadczenie obcowania z językiem na żywo. Zainspirowało mnie do dalszej nauki języka angielskiego” – podkreśla Justyna.

Mark  Tardi przedstawił  różnice kulturowe między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Z niezwykłą precyzją obalał stereotypy dotyczące naszych poglądów na temat Amerykanów, jak również zarażał kutnowską młodzież pozytywnym podejściem do życia. Podczas całego spotkania można było usłyszeć niezliczone gromkie salwy śmiechu, którymi młodzi ludzie często obdarzali komentarze prowadzącego.

– Młodzież bardzo zaangażowała się w zajęcia i aktywnie w nich uczestniczyła – podsumowuje Daria.

–  Jednym z faktów, który najbardziej mnie zadziwił, był ten, że najniebezpieczniejszym zawodem wykonywanym w tym kraju jest zawód prezydenta i że na 100 mieszkańców przypada tam ponad 90 sztuk broni palnej. – mówi Mikołaj z I LO

–  Najbardziej zaskakującym punktem warsztatu był dla mnie amerykański „wynalazek” o nazwie „Pet Rock” – najzwyklejszy w świecie kamień, zapakowany w tekturowe pudełko z otworami. Cały „bajer” polega na tym, że jest to najlepsze zwierzątko dla zapracowanych: nie woła jeść, nie trzeba wyprowadzać na powietrze i nie trzeba po nim sprzątać, nigdy nie umrze i zawsze jest przy swoim właścicielu, a jego cena to zaledwie 4 dolary! Pan Tardi opisał to w taki sposób, że chyba sam kupiłbym jeden egzemplarz – podkreśla Szymon.

Uczestnicy warsztatów uświadomili sobie, że kraj kreowany jako kraina szczęścia i sukcesu, ma również swoje ciemne strony. Mieszkają tam bowiem ludzie, którzy osiągnęli sukces w życiu, ale i tacy, którzy nie do końca odnajdują się w tamtejszej kulturze i skazani są na biedę.

Młodzież mogła osłuchać się z autentycznym językiem amerykańskim, bo tylko takim posługiwał się prowadzący. Spotkanie było więc sporym wyzwaniem dla tych, którzy nie mają na co dzień okazji porozmawiać i sprawdzić swoich umiejętności językowych w praktyce. Jednak z całą pewnością można podsumować, że młodzi kutnianie to ludzie ciekawi poznawania obcych kultur i dążący do ich zrozumienia.

Już wkrótce kolejne wykłady i warsztaty w ramach projektu Amerykański sen w Kasprowiczu. 9 listopada, dorośli mieszkańcy Kutna zaproszeni są  na warsztaty pt. „Let’s conqer the US – Miejsca warte odwiedzenia w USA”. Spotkanie jak zawsze w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza  w Kutnie o godz. 16.

KLIKNIJ W DOWOLNE ZDJĘCIE