SAPERE AUDE XXXIII DNI HISTORII

W dniach 6 – 9 czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie odbyły się już XXXIII DNI HISTORII. Sejm RP ogłosił rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki, stąd tytuł tegorocznych spotkań „Tadeusz Kościuszko bohater dwóch narodów”.

6 czerwca miała miejsce wycieczka w świat Oświecenia – wizyta w Królewskich Łazienkach: Pałac na Wodzie, Biały Domek, odrestaurowana Stara Oranżeria. Sam spacer po królewskim parku jest wielką przyjemnością, ale podziwianie miejsc, po których przechadzało się zacne grono twórców Konstytucji 3 Maja i obiadów czwartkowych jeszcze większą (należy zaznaczyć, że w większości są to budowla oryginalne, gdyż oszczędziły je zawieruchy wojenne, nawet II wojna światowa). Powracając do rzeczywistości, weszliśmy również do Sejmu RP, a na koniec chętni zobaczyli jeszcze wystawę Andy Warhol kontra Salwador Dali.

7 czerwca gościliśmy panią profesor prof. Jolantę Daszyńską z Uniwersytetu Łódzkiego, która przyjechała z wykładem Kościuszko w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Prawdy i mity. Okazuje się, że wiele jest opowieści o Kościuszce i jego pobycie w Ameryce, część to potwierdzone dokumentami fakty, a część przekazywane w pamiętnikach i ustnych przekazach opowieści, w jakiś sposób związane z Kościuszką. Niepodważalny jest jednak fakt, jak wiele zawdzięczają powstańcy amerykańscy kunsztowi inżynieryjnemu Kościuszki.

8 czerwca odbyły się warsztaty prawnicze w ramach TYGODNIA KONSTYTUCYJNEGO, organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Pani mecenas Magdalena Klauze, pomogła nam zająć stanowisko przy interpretacji kazusów dotyczących sprawach wolności słowa, wyznania, ochrony dóbr osobistych czy własności. Interpretacja kazusów to zawsze świetna nauka i dobra zabawa.

9 czerwca mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu pani dr hab. Agnieszki Wieczorek z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat reformy oświaty w czasach stanisławowskich, a przede wszystkim działalności Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Ciekawe informacje o nauczycielach, przedmiotach, podręcznikach i ocenach dla wielu były zaskoczeniem (jak wiele było matematyki !).

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny Kościuszko bohater dwóch narodów. Pierwsze miejsce zajęła Lena Kołodziejska ze SP nr 4, drugie Jakub Wojtczak ze SP nr 1, a trzecie wspólnie Weronika Jaworska (SP 1) i Igor Komorowski (SP 4). Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy ich opiekunom pani Adriannie Brzezińskiej i panu Piotrowi Wichulskiemu. Piękną pracę namalowała również Ania Gawrysiak z klasy Ia.

Ostatnim akcentem tegorocznych Dni Historii był turniej 1 z 10 Kościuszko i jego czasy. Dla 10 drużyn zostało przygotowanych 139 pytań i 139 pytań wykorzystano. Bardzo wysoki poziom rozgrywki wśród uczniów klas humanistycznych i społeczno-prawnych sprawił, że finalistów wyłoniono na ostatnim pytaniu, w finale natomiast wykorzystano wszystkie 30 pytań, a i tak dwóm drużynom zostały jeszcze szanse. Ogromne gratulacje dla wszystkich, a przede wszystkim dla zwycięzców. Uczennice klasy pierwszej humanistycznej Patrycja Boruszewska i Ewelina Matusiak okazały się najlepsze, należy tu zaznaczyć, ze oświecenie jako część przedmiotu historia jest dopiero w drugiej klasie. Drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z drugiej humanistycznej, w kolejności Justyna Dąbrowska i Gracjan Gradowski oraz Paulina Cichosz i Martyna Kruglak. Jeszcze raz wielkie gratulacje.

Kolejne DNI HISTORII za nami, kolejne ciekawe spotkania i wyjazdy wzbogaciły humanistyczną wyobraźnię, a wszystko przy dobrej zabawie z łacińskim hasłem oświecenia sapere aude!

Kliknij w dowolne zdjęcie: