XXXII KASPROWICZOWSKIE DNI HISTORII

W dniach 2 – 3 czerwca 2016 r. już po raz 32. w II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie odbyły się Dni Historii. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „ŚWIT PAŃSTWA POLSKIEGO”.

Spotkania rozpoczął finalista VIII i IX Olimpiady Mediewistycznej, tegoroczny absolwent Jakub Jasiaczek, wprowadzając słuchaczy w czasy Mieszka I i okoliczności przyjęcia przez niego chrztu.

Prof. dr hab. Jarosław Dumanowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Bordeaux i paryskiej Sorbony, mówiąc o winie, oliwie i poście, udowodnił jak wielki wpływ miał chrzest Mieszka I na zmianę zwyczajów kulinarnych mieszkańców ziem polskich.

Pierwszy dzień DNI HISTORII zamknęły pokazy kutnowskich grup rekonstrukcyjnych „Tanngniost Tanngrisnir” i „Wilcza Rota” w składzie Jan Stanisławski, Daniel Lewandowski, Paweł Majewski i Piotr Józefowski. Zaprezentowane zostały ubiór, uzbrojenie i sztuki walki Wikingów i Rusinów.

Drugiego dnia dr Jarosław Sułkowski, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przybliżył rolę Trybunału Konstytucyjnego w polskim systemie ustrojowym.

Jak zwykle nie mogło zabraknąć tematycznego turnieju sprawdzającego wiedzę o Polsce Piastów. Spośród drużyn z klas pierwszych i drugich najlepszymi okazali się: Jakub Chodorowski i Michał Zamerski – pierwsze miejsce, Oliwia Grzelak i Norbert Marczak – drugie oraz Natalia Latecka i Paulina Kazimierowska – trzecie. Całości towarzyszyła wystawa „Zabytki architektury romańskiej w Polsce”.

Dni Historii znów były okazją do spotkań z pracownikami naukowymi oraz zdobywania wiedzy poprzez dobrą zabawę, tym razem nie w ławkach szkolnych.

Dni Historii przygotował zespół nauczycieli historii II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

Kliknij w dowolne zdjęcie:

Dodaj komentarz