Znów wędrujemy ciepłym krajem…

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn.  „Poznaj Polskę”, znana z pasji wędrowania po górskich szlakach klasa IIIc (mat-fiz-inf) w pierwszych dniach czerwca wybrała się w Bieszczady.  Już od pierwszych chwil przystąpiliśmy do poznawania uroczych zakątków naszego kraju. Pierwszym celem był znany wszystkim król Puszczy Świętokrzyskiej – około tysiącletni Dąb Bartek. Następnie odwiedziliśmy pobliskie Chęciny, gdzie zobaczyliśmy  malowniczo położony Zamek Królewski. Największe wrażenie zrobiła tam na nas sala tortur. W pierwszym dniu wycieczki dotarliśmy jeszcze do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie przyjrzeliśmy się procesowi tworzenia szklanych przedmiotów. Do Kalnicy, serca Bieszczad dojechaliśmy późnym wieczorem omijając po drodze sarny i jelenie.

W ciągu pięciu dni wędrowania po bieszczadzkich szlakach podziwialiśmy niezwykłe widoki z Połoniny Wetlińskiej, Bukowego Berda oraz Małej i Wielkiej Rawki. Dotarliśmy również na styk trzech granic – Polski, Słowacji i Ukrainy, czyli na Kremenaros. Wspięliśmy się także na Tarnicę, zdobywając kolejny już po Śnieżce i Wysokiej szczyt Korony Gór Polski. 

W kręgu naszych zainteresowań znalazło się również miejsce internowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy. Odbyliśmy także spacer po solińskiej zaporze. Szególnym zainteresowaniem cieszył się Sanok i jego Muzeum Budownictwa Ludowego.

Niezwykłą atrakcją wyjazdu były nocne pokazy astronomiczne w Obserwatorium Ryś w Tarnawie Niżnej. Warunki pogodowe i typowy dla Bieszczad brak zanieczyszczenia światłem sztucznym pozwoliły nam zobaczyć zarówno Księżyc i kratery na jego powierzchni, jak i Drogę Mleczną. Za pomocą nowoczesnych teleskopów obserwowaliśmy także mgławice, galaktyki i gromady gwiazd. Każdy z nas miał możliwość wykonania zdjęcia powierzchni Księżyca własnym telefonem, a pokazy zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem na tle Drogi Mlecznej. 

Program wycieczki był niezwykle bogaty, bowiem obejmował nie tylko zwiedzanie ciekawych obiektów, ale także forsowne, całodzienne wędrówki po górach. I choć zmęczenie dawało niejednokrotnie o sobie znać, wróciliśmy z przekonaniem, że  Bieszczady są niezwykłym pasmem górskim, pełnym malowniczych szlaków, życzliwych ludzi, spokoju i dzikości.

Warto podkreślić, iż wszystkie te obiekty i miejsca, mogliśmy odwiedzić dzięki dofinansowaniu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę”. Całkowity koszt zadania to 12.840 zł. Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła 10.272 zł, natomiast wkład własny to 2.568 zł.

KLIKNIJ W DOWOLNE ZDJĘCIE:

Dodaj komentarz