Kasprowicz pamięta
19 kwietnia 2021 r. przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W jego murach w 1940 roku zostało zamkniętych prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic. Umierali tam wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji. W ciągu dwóch miesięcy deportowali do obozu zagłady w Treblince ok. 300 tys. więźniów getta. Tysiące zabili na miejscu. W tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów. 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy niemieckich wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś. Do najbardziej znanych przywódców powstania należał Marek Edelman (Bund), który w każdą rocznicę tych zdarzeń dostawał od anonimowej osoby żonkile. Sam również co roku 19 kwietnia, składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Dla uczczenia wydarzeń w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, już po raz dziewiąty poprowadzi społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”, w tym roku poświęconą w szczególności sylwetkom 9 bohaterskich kobiet, które walczyły w czasie kwietniowego zrywu. Ich twarze możemy zobaczyć na muralu na tzw. Patelni, przy wejściu do stacji Metro Centrum. Jeśli natomiast chcecie wiedzieć więcej, kim były, jak zmieniały się podczas walki, co stało się z tymi, które przeżyły wojnę, jaki był stosunek mężczyzn bojowców do walczących koleżanek i wreszcie, czym różnią się wspomnienia walczących kobiet od wspomnień walczących mężczyzn, przeczytajcie artykuł: https://bit.ly/3toZoqd.
Bogaty program obchodów znajdziecie na stronie muzeum: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow.
Do akcji Żonkile mogą dołączyć wszyscy, z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, oglądając wideo-spacer, słuchając debaty czy koncertu.