Pamięć dla pokoju – XXXI edycja Dni Historii zakończona

Za nami już XXXI edycja Dni Historii, podczas których odbyły się ciekawe lekcje, warsztaty, wykład oraz turniej wiedzy.

27 maja uczniowie naszego liceum uczestniczyli w lekcjach realizowanych przez Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 na temat: „Udział 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market – Garden”. Członkowie Stowarzyszenia: prezes Wiesław Paluchowski, Michał Paluchowski oraz absolwenci naszego Liceum Rafał Nowicki, Przemysław Grams przedstawili historię spadochroniarstwa w Polsce, zapoznali słuchaczy z podstawowym uzbrojeniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, demonstrując elementy w które sami byli ubrani i sprzęt zgromadzony w klasie. Omówili cele i przebieg operacji Market-Garden, przedstawiając również sylwetkę gen. Stanisława Sosabowskiego. Zwrócili uwagę na zasługi Polaków oraz ich wielkie poświęcenie i patriotyzm na wszystkich frontach II wojny światowej.

Tego samego dnia odbyły się warsztaty historyczne według scenariusza pani Renaty Saramonowicz i Doroty Dobieckiej – Stańskiej „Od paktu Ribbentrop – Mołotow do kłamstwa katyńskiego”. Uczniom bardzo spodobała się forma zajęć, w czasie których mogli usystematyzować swoją wiedzę z zakresu II wojny światowej, a szczególnie stosunków polsko – radzieckich. Zapoznać się z licznymi źródłami historycznymi, posłuchać wspomnień jednego z ocalałych ks. Zdzisława Peszkowskiego oraz obejrzeć oryginały gazet wydawanych na ziemiach polskich podczas II wojny światowej.

28 maja nasza szkoła gościła dr. Artura Rosiaka z Katedry Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego z wykładem: „Konsekwencje II wojny światowej dla Europy Środkowo – Wschodniej i Bałkanów”. Zgromadzeni mogli w oparciu o wiele ciekawych faktów poznać i zrozumieć skalę strat demograficznych, materialnych i terytorialnych dla krajów Europy omawianego obszaru. Zapoznali się również z politycznymi aspektami okresu budowy podstaw systemu komunistycznego i jego odmianami od Bałtyku po Adriatyk.

Finałem tegorocznych Dni Historii był konkurs wiedzy historycznej „Polacy na frontach II wojny światowej” organizowany na wzór formuły „Jeden z dziesięciu”. Rozgrywka była pasjonująca i wywoływała wiele emocji wśród publiczności. Ostatecznie do finału weszły dwie drużyny z klasy IIB: Dawid Kajszczarek i Adrian Gralak oraz Łukasz Konopa i Filip Rosiak, a także przedstawiciele klasy ID: Michał Saczuk i Norbert Marczak. Nad konkursem czuwał pan Artur Ciurlej i Piotr Staniszewski. Walka była zacięta, ale ostatecznie mistrzami okazali się: Dawid i Adrian.

Dni Historii przygotował Zespół Historyczny II LO.

Tekst: Jakub Stoliński i Jakub Jasiaczek, kl. II B

Foto: Renata Saramonowicz, Artur Ciurlej, Olga Jóźwiak, Weronika Racewicz

Kliknij w dowolne zdjęcie:

Dodaj komentarz