Kutnowskie Spotkania z Historią z udziałem Kasprowicza

Na przełomie września i października wzięliśmy aktywny udział w 9. edycji Spotkań z Historią, zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Kutnie pod hasłem „Hej kto Polak na bagnety”.
W turnieju „Jeden z dziesięciu” na temat: „37 Pułk Piechoty w walce z bolszewikami” zwyciężyli nasi reprezentanci: Piotr Muliński (IIIB), Michał Olesiński (IIIA) i Daniel Saganek (IIIB).
1 października w Wielkim Teście z Historii uczestniczył Michał Olesiński. Wyniki poznamy później. Michał Olesiński (III A), Jakub Sobczyk (III D), Mikołaj Szymczak (III B) okazali się najlepsi i zajęli I miejsce w Grze Miejskiej „Śladami Niepodległości. Delegacja klasy II Bg w składzie Hubert Drzewiecki, Hubert Tomczak, Mateusz Tomczak zdobyła z kolei 4. lokatę.
2 października w KDK odbyła się debata oxfordzka „Dwie wizje wschodniej granicy polskiej, Piłsudski i Dmowski – federacjonizm kontra inkorporacjonizm”. Już od 18 września reprezentanci naszej szkoły, czyli: Weronika Jasińska (IIDg), Katarzyna Mieczkowska (IIBg), Mikołaj Szymczak (IIIB), Jan Zaborowski (IIBg), Jakub Sobczyk (IIID), uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do debaty, zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Podczas finału nasza drużyna stanęła na wysokości zadania i przez ponad trzy godziny wykazywała wyższość koncepcji inkorporacyjnej Romana Dmowskiego. Według wielu obserwatorów poziom debaty był wyrównany. Ostatecznie przeważyły argumenty strony przeciwnej, czyli koleżanek i kolegów z I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego. Uczestnicy debaty otrzymali cenne nagrody rzeczowe, ale równie ważny będzie z pewnością ogrom nowych doświadczeń i zdobytej wiedzy.
Na zakończenie Spotkań z Historią – 5 października uczniowie klasy III B wzięli udział w larpie historycznym „Walka o Tron 1733”. Uczniowie po otrzymaniu ról postaci historycznych improwizowali różne sceny, dialogi i sytuacje związane z obradami sejmików i sejmów w czasie bezkrólewia. Nie zabrakło ciekawych pomysłów i popisów aktorskich. Przekonali się w praktyce jak wyglądał wybór króla i poznali z bliska modę staropolską z okresu saskiego. Za najlepszego uczestnika zajęć został uznany Michał Małachowski.
9. edycja Spotkań z Historią stworzyła uczniom naszego liceum możliwość udziału w wielu ciekawych wydarzeniach, zdobycia dodatkowej wiedzy historycznej, a także odniesienia znaczących sukcesów i zdobycia cennych nagród.

Dodaj komentarz