Bakterie kontra wirusy, czyli wojna w mikroświecie

We wtorek, 3 grudnia gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego naukowca dr Jana Paczesnego z Polskiej Akademii Nauk, który odbywał staże w  Centrum Biomedycznym w Lund University, w Szwecji, w Haas Business School University of California w Berkeley, a także w  Center for Soft and Living Matter Institute for Basic Science w Korei Południowej.

Nasz gość w niezwykle prosty i ciekawy sposób opowiedział o odwiecznej walce drobnoustrojów. Już od dłuższego czasu medycyna i farmakologia nie potrafią sobie poradzić w walce z chorobami bakteryjnymi. Coraz częściej lekarze nie mają skutecznych leków na różne choroby przez nie wywoływane. W wielu ośrodkach na całym świecie pracuje się m.in. nad wykorzystaniem wirusów które mogą infekować bakterie i je niszczyć. O tych innowacyjnych rozwiązaniach młodzież rozmawiała z dr Janem Paczesnym jeszcze długo po wykładzie. Naukowiec bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, mówił o swojej pracy i zaprosił nas do swojego laboratorium badawczego. Bardzo dziękujemy za spotkanie i bezcenną dawkę wiedzy.