Bydgoszcz – miasto pasteli, zabytków i niezwykłych opowieści
Bydgoszcz to miasto pełne kolorów i nietypowej atmosfery, którą można poczuć od pierwszych chwil zwiedzania. Już samo otoczenie urzeka pastelowymi barwami – od wysokich bloków, przez komunikację miejską, po urzędy, które zdają się być utrzymane w pudrowych różach, odcieniach cytryny i starej cegły. Nawet mosty sprawiają wrażenie wyrzeźbionych z plasteliny, dodając miastu ciepła, które z pewnością działa kojąco na każdego. Z takimi wrażeniami wróciła z dwudniowej wycieczki do Bydgoszczy klasa 2c.
Jednym z najpiękniejszych zakątków Bydgoszczy jaki odkryliśmy jest Wyspa Młyńska, często nazywana Wenecją Bydgoską. To zielone serce miasta, pełne muzeów, urokliwych ścieżek spacerowych i miejsc do odpoczynku nad wodą. Wyspa kryje w sobie także zabytki, takie jak Biały Spichlerz oraz Młyny Rothera. Spacerując po wyspie natrafiliśmy także na magiczne krzesło – tytułowego bohatera książki oraz filmu dla dzieci. Czerwone krzesełko spełnia ponoć życzenia. Zobaczymy 😊
Nasz przewodnik pokazał nam także najstarszy kościół w Bydgoszczy – Katedrę św. Marcina i Mikołaja z niezwykłymi ponadstuletnimi organami i pięknym gwiaździstym sklepieniem. W czasie spaceru natrafiliśmy także na replikę bydgoskiego zamku oraz pomnik Kazimierza Wielkiego, które harmonijnie współgrają z architekturą miasta. Atrakcją była także Bydgoska Aleja Autografów na ulicy Długiej, na której widnieją podpisy zasłużonych dla miasta osób, w tym Ireny Santor, Zbigniewa Bońka i Natalii Madaj. Duże wrażenie zrobiła na nas również monumentalna fontanna „Potop”. Natomiast na rzece Brda czekał na nas Przechodzący przez rzekę, nietypowa rzeźba zawieszona między brzegami rzeki.
Kolejną niezwykłą atrakcją było unikalne Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zwiedzanie tego miejsca to niezwykła podróż w czasie, podczas której sami stworzyliśmy swoje mydełko, wybierając kolor, zapach i dodatki. Odkryliśmy także fascynujące fakty dotyczące higieny i zwyczajów dawnych społeczeństw. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały średniowieczne łaźnie, dlaczego Francuzi wynaleźli perfumy i pudry, a także jak monarchowie radzili sobie z potrzebami fizjologicznymi i jakie tajemnice krył królewski tron.
Wieczorem swoje podwoje otworzyła przed nami Opera Nova, gdzie uczestniczyliśmy w immersyjnym spektaklu pt. „Służąca panią” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Dzieło, które w baroku rozpętało burzliwą dyskusję o tym, czy sztuka wysoka powinna śmieszyć, w bydgoskiej operze zaaskoczyło swoją innowacyjnością. Zespół instrumentalny Orkiestry Opery Nova zasiadł na widowni, a my jako publiczność znaleźliśmy się w samym środku akcji mając okazję wejść w interakcję z występującymi artystami.
Noc spędziliśmy nad spokojnymi wodami jeziora Białego w Samociążku, ale następnego dnia wróciliśmy do Bydgoszczy, by zobaczyć jedno z najciekawszych miejsc w mieście – Exploseum. Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, mieszczące się w dawnej tajnej fabryce zbrojeniowej z czasów II wojny światowej przeniosło nas do mrocznych lat wojny i pracy ludzi, którzy byli częścią tej złożonej historii.
Bydgoszcz to miasto pełne harmonii, gdzie pastelowa łagodność łączy się z historią
i unikalnymi zabytkami, tworząc niezapomniany klimat.