Wycieczka 13 stycznia do Warszawy

Przesilenie, pieniądz i Sprzedawcy marzeń

W piątek 13 stycznia, klasy IIA i IVC odwiedziły Warszawę.

Pierwszym punktem naszej wizyty było Muzeum Narodowe i wystawa czasowa pt. „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. To pierwsza w tej części Europy przekrojowa wystawa sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku.

Narracja wystawy skoncentrowała się wokół kilku zagadnień charakterystycznych dla sztuki północy, takich jak: natura i związane z nią ludzkie życie, praca, dom i rodzina, mity i legendy narodowe, pejzaż symboliczny oraz „wnętrze” człowieka. Na wystawie przedstawione zostały dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które przybliżyły nam historię i kulturę tych krajów.

Po takiej dawce sztuki, przyszedł czas na zdobywanie bardziej przyziemnej wiedzy. Odwiedziliśmy Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Pieniądz był centralnym punktem każdej części ekspozycji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od narodzin pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności. Dalsza podróż to spotkanie z pieniądzem monetarnym, a finalnie z wirtualnym. Mieliśmy także możliwość trzymać w dłoniach sztabkę złota o wartości 3,5 miliona złotych.

Ostatnim punktem dnia było wydarzenie artystyczne w Teatrze Muzycznym Roma pt. „Sprzedawcy marzeń”. Spektakl złożony z piosenek Artura Rojka i zespołu Myslovitz jest próbą znalezienia odpowiedzi na ważne w życiu pytania. Jak żyć, by nasze pragnienia były silniejsze niż lęk przed ich realizacją? Jak odnaleźć się w przytłaczającym świecie? Jak pokochać siebie takim, jakim jestem? Artyści – studenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, w sposób niezwykle wiarygodny i sugestywny pokazują słabości współczesnego człowieka.

Spektakl poruszył nas i zmusił do refleksji. Wcześniejsze wydarzenia dnia również pozostają w naszej pamięci. To był bardzo udany początek ferii.

 

Dodaj komentarz