Warsztaty botaniczne w Kasprowiczu

W piątek w naszej szkole gościliśmy pracowników naukowych z  Zakładu Ekofizjologii Roślin Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prof. dr hab. Ewa Sobieszczuk-Nowicka zabrała nas w niezwykłą podróż do świata bioinspiracji, robotów i roślin podczas wykładu „Plantoidy”. Prof. dr hab. Magdalena Arasimowicz-Jelonek wraz ze współpracownikami naukowymi  przeprowadziła warsztaty „Stresujące życie roślin”. Wydaje nam się, że rośliny mają rajskie życie: słoneczko nakarmi, ziemia napoi, wiaterek ochłodzi, pszczółka zapyli… Nic, tylko rosnąć, kwitnąć i cieszyć oczy ludzi! Piękna wizja, szkoda, że zupełnie nieprawdziwa. Na rośliny czyha wiele niebezpieczeństw i nie mogą, w przeciwieństwie do ludzi, uciec od tego wszystkiego na Seszele… Młodzież z naszego liceum i z zaproszonych szkół podstawowych sprawdzała pod mikroskopem jak różne rodzaje stresu wpływają na komórki roślinne. Podczas warsztatów „Zieloni mordercy” uczniowie rozwiązali zagadkę tajemniczych morderstw. W rozwiązaniu kryminalnych zagadek uczestnikom warsztatów pomagały pudełko z przedmiotami znalezionymi na miejscu zbrodni, spisane zeznania świadków oraz vademecum roślin trujących. Na koniec został przeprowadzony konkurs „Familiada roślinna”. Wszyscy bawili się świetnie. Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejne tak fascynujące spotkanie z nauką.

Dodaj komentarz