Ufajmy nauce, nie wierzmy w fake newsy

Ufajmy nauce, nie wierzmy w fake newsy, czyli spotkanie z pracownikiem naukowym PAN.

W ramach naszej współpracy z Polską Akademią Nauk gościliśmy dzisiaj Panią Annę Długajczyk, która jest doktorantką w Pracowni Mechanizmów Stabilności Genetycznej Instytutu Biochemii i Biofizyki oraz popularyzatorem nauki w Fundacji Marsz dla Nauki. Jednym z największych problemów naszych czasów nie jest brak informacji, lecz jej nadmiar. Jesteśmy narażeni na zalewającą nas falę dezinformacji. Coraz trudniej odróżnić co jest faktem, a co opinią.

Podczas warsztatów przeprowadzonych przez Panią Annę Długajczyk uczniowie klas biologiczno-chemicznych dowiedzieli się czym są fake newsy, jak je weryfikować i gdzie szukać wiarygodnych źródeł informacji. Po takiej dawce wiedzy, młodzież szybko wyszukała przykłady fałszywych wiadomości, które zostały opublikowane w mediach.

Wiemy już jak ważne jest krytyczne podejście do pojawiających się informacji oraz źródeł i jakie zagrożenia wynikają z czytania, udostępniania czy opierania swojej wiedzy na fałszywych informacjach. Poznaliśmy także jakie narzędzia w czytaniu i szukaniu informacji są przydatne. Bardzo dziękujemy za spotkanie!

KLIKNIJ W DOWOLNE ZDJĘCIE:

Dodaj komentarz