Dzień Fascynującego Świata Roślin 2021

We wtorek 18 maja obchodziliśmy w Kasprowiczu VI Światowy Dzień Fascynującego Świata Roślin. Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO). Uczestniczyliśmy w wykładach i warsztatach przygotowanych przez pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wachlarz poruszanych tematów był bardzo szeroki: od związku bakterii i mrówek z roślinami do roślin, które lubią ciemność, od roślin tropikalnych do takich, które muszą dać sobie radę z mrozem, od smacznych kwiatów, które mogą znaleźć się na naszym talerzu do tajemniczych trucizn i zagadek kryminalnych z roślinami w tle. Celem akcji jest ukazanie roli, jaką rośliny odgrywają w zachowaniu środowiska naturalnego, przekazaniu przesłania, że wiedza o tych organizmach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonej produkcji żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma również ogromne znaczenie w wytwarzaniu produktów pochodzenia roślinnego, takich jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia czy farmaceutyki. Projekt obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską – biorą w nim udział kraje Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki oraz Azji.