2. KLESZCZE

Krwiopijcze pajęczaki już nam niestraszne…

W czwartek 15 listopada odbyło się drugie „Spotkanie z biologią w Kasprowiczu”. Tym razem gościliśmy w murach naszej szkoły dr inż. Annę Wierzbicką z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która przeprowadziła warsztaty „Mały kleszcz – duży problem, czyli ukryci zabójcy atakują”.

Młodzież dowiedziała się, gdzie żyją kleszcze i w jaki sposób te pasożyty przedostają się na swoje ofiary. Dr inż. Wierzbicka opisała aparat gębowy kleszczy i sposób, w jaki żerują na swoich żywicielach. Omówiła również cykl rozwojowy tych pajęczaków – od larwy, przez nimfę, po dorosłego osobnika. Specjalistka scharakteryzowała przenoszone przez kleszcze bakterie i wirusy, które powodują groźne choroby. Słuchacze mogli poznać ich objawy oraz skutki, do jakich mogą doprowadzić w organizmie człowieka, a następnie samodzielnie przyporządkować ich cechy charakterystyczne do konkretnych chorób odkleszczowych. W trakcie wystąpienie prelegentka rozprawiła się również z mitami na temat kleszczy (tłumaczącymi np., jak usunąć kleszcza). Młodzież wykonywała także modele kleszczy z pomidorków koktajlowych, balonów, plasteliny i słomek.

Wszyscy uczestnicy zajęć oglądali prawdziwe kleszcze w różnych stadiach rozwoju, które umieszczone były w probówkach. W zajęciach wzięło udział ponad 130 uczniów ze szkół podstawowych (Nr 1, Nr 2, Nr 4, Nr 6, Nr 7, Nr 9) oraz młodzież z naszej szkoły. Bardzo nas cieszy tak ogromne zainteresowanie naszym projektem. I już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia . Przyjedzie do nas dr Takao Ishikawa z Uniwersytetu Warszawskiego.

KLIKNIJ W DOWOLNE ZDJĘCIE: