Kasprowicz w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej

Mamy zaszczyt poinformować, że jako jedyna szkoła w powiecie kutnowskim dzięki zwycięstwie w konkursie „ESA dla OSE” otrzymaliśmy czujnik smogu, który analizuje stan powietrza. Został on zamontowany przy drzwiach wejściowych Kasprowicza. Ekran pokazuje zawartość pyłu zawieszonego PM 2,5, czyli najbardziej niebezpiecznych cząstek sadzy, które są tak małe, że z łatwością przedostają się do krwi, a tym samym do najważniejszych organów naszego ciała, powodując bardzo groźne choroby np. nowotwory. ESA to program cyfrowej edukacji ekologicznej realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczu w szkole, co umożliwia uczniom, społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza. W Kasprowiczu edukacja ekologiczna jest bardzo ważna. Będziemy edukować czym jest smog, jak wpływa on na nasze życie i zdrowie, ponieważ wiedza ta jest punktem wyjścia do podjęcia aktywnej walki z tym niekorzystnym zjawiskiem.